Budowa przystanku autobusowego na ul. Obotryckiej za skrzyżowaniem z ul. Golisza w kierunku Placu Rodła (Betonowa zatoczka i montaż szerokiej wiaty) (GGŻ/0006)Tadeusz Buczko (tadeusz.buczko@poczta.onet.pl)
projektodawca

Charakter projektu

Golęcino-Gocław, Żelechowa

Kategoria projektu

Transport

Lokalizacja, miejsce realizacji projektu

Projekt dot. budowy przystanku autobusowego na ul. Obotryckiej za skrzyżowaniem ul. Obotryckiej i ul. Golisza w kierunku centrum Szczecina (Pl. Rodła). Istniejący przystanek autobusowy Jana z Czarnolasu (nr 44711) można pozostawić jako przystanek na żądanie (po modernizacji) albo zlikwidować jako nie spełniający wymogów technicznych.


Cel projektu

Celem mojego projektu SBO 2023 jest budowa ekologicznego (za skrzyżowaniem) przystanku autobusowego dla linii 58, 59, 63, 101, 107 (na przeciwko Leroy Merlin) na ul. Obotryckiej w stronę Pl. Rodła i centrum (za skrzyżowaniem z ul. Golisza). Taka lokalizacja przystanku to ułatwienia w dojściu do przystanku z marketu Leroy Merlin, z Biedronki i z osiedla przy ul. Jana z Czarnolasu oraz poprawa bezpieczeństwa. Istniejący przystanek (przed skrzyżowaniem) jest zdewastowany i bardzo oddalony od skrzyżowania.

Szczegółowy opis

W/w przystanek autobusowy przy ul. Golisza (naprzeciwko Leroy Merlin) wykonać wg obowiązujących standardów w komunikacji miejskiej Szczecina: wiata szeroka, nawierzchnia zatoczki: wielkoformatowe płyty z betonu zbrojonego i krawężniki trwałe "poniemieckie" z kamienia polodowcowego. Jako autor projektu jestem gotowy (non profit) do omówienia szczegółów z projektantem gdy projekt techniczny będzie realizowany. Przystanek należy zlokalizować za skrzyżowaniem (wymóg ekologiczny - mniej spalin). Szczecin zasługuje na silne kadry techniczne i wysokie standardy techniczne w infrastrukturze miasta zbliżone do standardów morskich. Istniejący przystanek dla 5-ciu linii autobusowych nie spełnia wymogów technicznych, jest zdewastowany i bardzo oddalony od skrzyżowania. Na przystanku nie ma wiaty, ławeczki a rozkłady jazdy są nieczytelne wieczorem (złe oświetlenie). Przystanek jest nad niebezpieczną skarpą osłoniętą zardzewiałym ogrodzeniem a rozkłady jazdy są nieczytelne (złe oświetlenie).
Nawierzchnia zatoczki jest śliska (kostka brukowa) i zdarzyło się , że autobus lub inny pojazd wjechał w ogrodzenie zatoczki (mam foto post factum). Budowa tego przystanku to konieczność.

Uzasadnienie projektu

Ten projekt to działanie w dobrym zgodnie z oczekiwaniami mieszańców, to poprawa w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej, to zachęta do korzystania z tej formy komunikacji, to zachęta aby przesiąść się z samochodu osobowego do autobusu czy tramwaju.
Taki kierunek to małe koszty a duży zysk dla mieszkańców Szczecina, mniej spalin i bardziej czyste powietrze to znaczy zdrowsze społeczeństwo. Likwidacja przystanków komunikacji miejskiej w miejscach niebezpiecznych i nie ekologicznych winno być priorytetem dla władz Szczecina.

Ogólnodostępność projektu

Projekt do realizacji w przestrzeni publicznej i spełnia warunek ogólnodostępności dla wszystkich mieszkańców Szczecina.

Odbiorcy projektu

Na realizacji projektu skorzystają wszyscy Mieszkańcy Szczecina i przybyli do Szczecina Goście a zwłaszcza starsi mieszkańcy, którzy nie mają samochodów i często wożą aautobusami ciężkie materiały do remontu mieszkań z Leroy Merlin i zakupy z Biedronki. Istniejący przystanek w kierunku centrum jest bardzo daleko od skrzyżowania i jest przed skrzyżowaniem w miejscu bezludnym nad niebezpieczną skarpą nad mokradłem z zaroślami.


Przybliżone koszty realizacji projektu

Lp. Składowa kosztów Koszt brutto
1budowa zatoki autobusowej400000 zł
2dokumentacja projektowa100000 zł
3wiata autobusowa30000 zł
4zmiana lokalizacji lampy oswietleniowej 3 szt45000 zł
Przybliżony łączny koszt realizacji projektu: 575000 zł

ZałącznikiKomentarze


Ten projekt nie posiada komentarzy