Eco Pikniki na ul Przygodnej w Szczecinie (GU/0009)Piotr Komsa (pkomsa@wp.pl, 501135466)
projektodawca

Kategoria projektu

Projekt lokalny

Obszar lokalny

Gumieńce


Uzasadnienie wyboru kategorii

Cykl spotkań edukacyjno-ekologicznych wpisuje się w najnowsze potrzeby mieszkańców. Takie spotkania mają na celu integrację społeczności lokalnej oraz edukację ekologiczną.

Lokalizacja, miejsce realizacji projektu

ul. Przygodna, Park Przygodna, działka nr 7 obręb 2083, teren obok wybiegu dla psów, działka nr 1/73 obręb 2094


Cel i uzasadnienie projektu

Aktywizacja środowiska lokalnego poprzez wspólne działania na rzecz ochrony środowiska, uwrażliwienie na piękno przyrody, integracja młodzieży z różnych środowisk. Edukacja ekologiczna mieszkańców Szczecina. Spotkania mają na celu podniesienie (utrwalenie) wiedzy mieszkańców na temat zmian klimatu. Podniesienie świadomości zagrożeń związanych z nadmierną urbanizacją miast. Podniesienie świadomości ekologicznej społeczności lokalnej.

Szczegółowy opis

Cykl spotkań, warsztatów ekologicznych: "Retencja wody, ochrona wód w mieście", "Znaczenie drzew w mieście", "Mój dom w ptasim świecie", " Pokaż swojego pupila, opowiedz o nim". Spotkania w miesiącach: maj, czerwiec, lipiec, wrzesień. Ogólnym pomysłem tematyki pikników ma być "zarażenia" uczestników ideą ekologi poprzez zabawę w rodzinnej atmosferze. Podczas pikników ekologicznych nie może zabraknąć eko-warsztatów, które pozwolą przyswoić cenną wiedzę dbania o naszą planetę. Jeśli katering na pikniku to koniecznie naczynia biodegradowalne. Przed każdym spotkaniem zostaną wydrukowane plakaty informacyjne, ulotki z informacją o dniu wydarzenia. Plakaty zostaną wywieszone na tablicach informacyjnych w Parku Przygodna, Radzie Osiedla. Ulotki rozdane na Gumieńcach.

Miejsce spotkań musi być kolorowo oznaczone: balony, kolorowe wstążki. Należy zapewnić 5,6 namiotów (tematycznych) dla uczestników, osobne dla dzieci, osobne dla dorosłych uczestników, rozstawić w nich stoły i krzesła. Konieczny jest także jeden duży namiot z podłogą dla prelegentów i prowadzących spotkanie. Dzieciom należy zapewnić kącik do zabaw plastycznych i edukacyjnych w 2,3 namiotach. Potrzebne będą do tego kredki, farby, mazaki, kartki o różnych formatach oraz białe kubki do malowania farbami przeznaczonymi do malowania szkła na których uwiecznią piknik. Należy zachęcać dzieci i dorosłych do aktywnego zaangażowania się w wydarzenie.

Przewiduje się konkursy i zagadki w formie rebusów i zgadywanek za które będą przyznawane nagrody typu odznaka lub drobny słodki upominek. Należy zapewnić napoje i zdrowe przekąski dla dzieci i dorosłych. Wystąpienia zaproszonych gości muszą być przeplatane zabawami ruchowymi i konkursami z poznanej wiedzy. Każde z wydarzeń powinno trwać minimum od 4 do 5 godzin. Animacją i organizacją zabaw będą zajmować się profesjonaliści, a zaproszeni prelegenci muszą być ekspertami w swojej dziedzinie. Po zakończonym wydarzeniu, trzeba zabrać ankietę, będzie ona informacją zwrotną od uczestników na temat wydarzenia. Cały cykl spotkań zostanie uwieczniony na zdjęciach w postaci fotorelacji i umieszczony na wybranych stronach społecznościowych, stronie rady Osiedla, Urzędu Miasta.

Namioty będą rozstawiane każdorazowo na dwie godziny przed rozpoczęciem pikniku, tak aby była możliwość przygotowania imprezy, po zakończeniu będą natychmiast składane,
miejsce będzie uporządkowane. Czas rozstawienia namiotów maksymalnie do 8 godzin.

Planowany przebieg wydarzenia:
1. Przygotowanie techniczne miejsca - rozstawienie namiotów, krzeseł i stołów, rozwieszenie balonów i wstążek, catering.
2. Osoba prowadząca przywita przybyłych mieszkańców i powie o temacie spotkania, przedstawi zaproszonych gości (prelegentów)
3. Wstąpienie gościa (prelegenta) pytania i rozmowy, swobodna atmosfera
4. Podsumowanie spotkania, zebranie ankiet, pożegnanie przybyłych mieszkańców oraz zaproszenie na następne wydarzenie z cyklu.
5. Podsumowanie techniczne, zebranie sprzętów i uporządkowanie miejsca.

Ogólnodostępność projektu

Na pikniku mile widziany będzie każdy mieszkaniec.

Odbiorcy projektu

Wszyscy mieszkańcy dorośli, młodzież i dzieci.


Przybliżone koszty realizacji projektu

Lp. Składowa kosztów Koszt brutto
1Scena + dach (4 imprezy)10000 zł
2Wynajem nagłośnienia (4 imprezy)4000 zł
3Agregat prądotwórczy (4 imprezy)4000 zł
4Katering (100 osób) 25 zł osoba10000 zł
5Wykładowcy, prelegenci (8 osób x 500 zł)4000 zł
6Prezenty, książki, koszulki, czapki, gadżety itp (4 imprezy)12500 zł
7Wynajem 10 ław z siedzeniami (4 imprezy)4000 zł
8Prowadzący (4 imprezy)2000 zł
9Wynajem toy-toy (4 imprezy) 1000 zł
10Osoba organizująca gry i zabawy dla dzieci (4 imprezy)2000 zł
11Materiały edukacyjne, gry i zabawy (4 imprezy)4000 zł
12Wynajem (sztalugi) stojaki 10 szt (4 imprezy)1000 zł
13Materiały promocyjne: plakaty, ulotki, banery (4 imprezy)2000 zł
Przybliżony łączny koszt realizacji projektu: 60500 zł

ZałącznikiKomentarze


Ten projekt nie posiada komentarzy