Festyn połączony ze zlotem zabytkowych autobusów z okazji 145-lecia komunikacji miejskiej w Szczecinie (SM/0005)



Damian Damljanović (stmkm@poczta.fm, 667756995)
projektodawca
Piotr Rakowski (ztv@o2.pl)
współautor

Kategoria projektu

Projekt lokalny

Obszar lokalny

Słoneczne, Majowe


Uzasadnienie wyboru kategorii

Kategoria wybrana ze względu na potencjalną lokalizację organizacji festynu (duży plac o utwardzonym podłożu umożliwiający zarówno zwiedzanie zabytkowych pojazdów jak i ich cykliczne przemieszczenie się (krótkie wycieczki autobusami zabytkowymi po terenie zajezdni i okolicy).

Lokalizacja, miejsce realizacji projektu

Teren zajezdni autobusowej Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego "Dąbie" Sp. z o.o. - działka numer 9/21 z obrębu 4049.


Cel i uzasadnienie projektu

Celem niniejszego projektu jest:
1. Upamiętnienie rocznicy związanej uruchomieniem pierwszego publicznego transportu w Szczecinie.
2. Podtrzymanie pamięci związanej ze szczecińską historią komunikacji miejskiej.
3. Wzrost świadomości dotyczącej zrównoważonego transportu w aglomeracji Szczecińskiej.
4. Promocja miasta na terenie kraju poprzez organizację zlotu zabytkowych autobusów, które przyjadą z innych polskich miast. Wydarzenia tego typu przyciągają także turystów z innych miast i są relacjonowane zarówno w mediach lokalnych, jak i ogólnopolskich.
5. Integracja społeczna mieszkańców miasta w ramach wydarzenia o charakterze pikniku rodzinnego z elementami kulturalnymi i edukacyjnymi związanymi pośrednio i bezpośrednio z komunikacją miejską.

Uzasadnienie projektu:
Zarówno organizowane przez Szczecińskie Towarzystwo Miłośników Komunikacji Miejskiej, w 2019 roku, 140-lecie komunikacji miejskiej w Szczecinie (zdjęcia i relacje ze tego wydarzenia można łatwo odnaleźć w Internecie wpisując w wyszukiwarkę hasło: "140-lecie Komunikacji Miejskiej w Szczecinie"), jak i obchodzona w ubiegłym roku rocznica 125-lecia uruchomienia pierwszego tramwaju elektrycznego w Szczecinie (zdjęcia i relacje ze tego wydarzenia można łatwo odnaleźć w Internecie wpisując w wyszukiwarkę hasło: "125-lecie tramwaju elektrycznego w Szczecinie") potwierdzają potrzebę organizacji imprez masowych o takim charakterze. Zainteresowanie mieszkańców Szczecina obiema rocznicami było ogromne i nie ograniczało się jedynie do pasjonatów i miłośników komunikacji miejskiej. Imprezy tego typu cieszą się bardzo dużą popularnością i skupiają swoje zainteresowanie niezależnie od wieku i płci. Podobny charakter ma mieć także proponowany przez nas projekt, z tą jednak różnicą, iż program i skala wydarzenia byłaby atrakcyjniejsza niż dotychczas.

Szczegółowy opis

23 sierpnia 1879 roku to przełomowy dzień w historii komunikacji miejskiej w Szczecinie. W tym dniu miała miejsce inauguracja pierwszej linii tramwaju konnego w Szczecinie, która zapoczątkowała 145-letnią historię publicznego transportu w naszym mieście. W związku z tym chcielibyśmy upamiętnić tę istotną w rozwoju miasta rocznicę, poprzez organizację w dniach 7-8.09.2024 roku na terenie Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego "Dąbie" sp. z o.o. festynu/pikniku kulturalno-edukacyjnego połączonego ze zlotem zabytkowych autobusów.

Główną atrakcją jubileuszu będzie zlot zabytkowych autobusów z różnych zakątków Polski, możliwość ich zwiedzania, a także przejazdy zabytkowymi pojazdami. Zakładana kwota pozwoli zaprosić do Szczecina kilkanaście zabytkowych autobusów, m.in. takich jak: Jelcz 043 "Ogórek" z przyczepą P01 z Poznania, Jelcz 021 (przegubowy "Ogórek) z Krakowa, Jelcz 120M z Torunia, MAN NL222 ze Stargardu, Krupp L4500D z Żukowa, San H100 z Żukowa, Ikarus 280.26 z Poznania, Jelcz PR110M z Łodzi, Jelcz M121M z Warszawy, Jelcz 272 MEX z Warszawy, Ikarus 160P z Warszawy oraz Chausson AH48 także z Warszawy.

Ponadto w ramach obchodów proponujemy:
1. Zaproszenie producentów autobusów ze swoimi pojazdami demonstracyjnymi i prototypowymi "naszpikowanymi" nowoczesną technologią, będącymi przeciwwagą na osi czasu dla pojazdów zabytkowych (np. Solaris, MAN, Volvo, Mercedes).
2. Zaproszenie przedstawicieli spółek przewozowych obsługujących połączenia w ramach sieci ZDiTM do organizacji targów pracy, gdzie przewoźnicy będą mieli dogodną możliwość poszukiwania nowych kandydatów do pracy wśród osób potencjalnie zainteresowanych pracą w komunikacji miejskiej (wyjście naprzeciw problemom związanym z brakiem pracowników w komunikacji miejskiej).
3. Naukę jazdy autobusem - możliwość sprawdzenia się za kierownicą autobusu - przejażdżki autobusem po zamkniętej trasie, pod okiem instruktora.
4. Dzień otwarty zajezdni autobusowej przy ul. Struga - pokazy związane z obsługą taboru autobusowego, zwiedzanie zaplecza zajezdni autobusowej.
5. Prezentację współczesnego taboru autobusowego.
6. Prezentację pojazdów technicznych.
7. Parada autobusowa ulicami miasta, w skład której wejdą wszystkie pojazdy zabytkowe biorące udział w imprezie.
8. Panele dyskusyjne dotyczące: historii, teraźniejszości i przyszłości transportu zbiorowego w aglomeracji Szczecińskiej.
9. Wystawy o tematyce edukacyjno-ekologicznej, w szczególności w kontekście zalet transportu zbiorowego.
10. Konkursy i zajęcia tematyczne aktywizujące najmłodszych uczestników imprezy.
11. Strefę zabaw dla dzieci, w tym dmuchane miasteczko.
12. Pokazy i kursy pierwszej pomocy przedmedycznej dla dzieci i młodzieży.
13. Strefę gastronomiczną.
14. Stoiska wystawców z pamiątkami i gadżetami związanymi z komunikacją miejską, miastem Szczecin i lokalnym rękodziełem/wyrobami własnymi.
15. Stoisko promujące Szczeciński Rower Miejski i zalety transportu rowerowego w dużym mieście.

Ogólnodostępność projektu

Impreza będzie ogólnodostępna i bezpłatna dla wszystkich mieszkańców i turystów. Projekt jest skierowany zarówno do dzieci, młodzieży, jak i dorosłych pasjonatów, którym zależy na zachowaniu historycznej tkanki miasta, a także wszystkim innym mieszkańcom Szczecina oraz turystom.

W przypadku wygranej proponowanego przez nas projektu deklarujemy chęć nieodpłatnej współpracy i wsparcia podczas organizacji przedsięwzięcia, a także podczas jego trwania.

Odbiorcy projektu

Z proponowanego przez nas projektu będą mogli skorzystać nie tylko mieszkańcy Szczecina, ale także turyści odwiedzający stolicę regionu.

Projekt jest skierowany zarówno do dzieci, młodzieży, jak i dorosłych pasjonatów, którym zależy na zachowaniu historycznej tkanki miasta, a także wszystkim innym mieszkańcom Szczecina oraz turystom.


Przybliżone koszty realizacji projektu

Lp. Składowa kosztów Koszt brutto
1Przyjazd autobusów zabytkowych z innych polskich miast wraz z przejazdami i możliwością zwiedzania w trakcie trwania wydarzenia150000 zł
2Wynajęcie namiotów/pawilonów wystawowych, stołów i krzeseł w celu organizacji miejsca z wystawami edukacyjnymi, strefy edukacyjnej dla dzieci oraz strefy wystawców20000 zł
3Koszt związany z organizacją techniczną festynu (m.in. wynajęciem agregatu prądotwórczego w celu zapewnienia energii elektrycznej do nagłośnienia, strefy zabaw dla dzieci i strefy gastronomicznej). Wynajęcie i montaż sceny, nagłośnienia i akcesoriów towarzyszących15000 zł
4Koszt związany z organizacją kursów pierwszej pomocy przedmedycznej4000 zł
5Strefa zabaw dla dzieci, w tym dmuchany plac zabaw7000 zł
6Strefa sanitarna (przenośne toalety)10000 zł
7Ochrona/służba porządkowa związana z organizacją imprezy masowej24000 zł
8Koszt związany z przygotowaniem zajezdni autobusowej pod organizację zlotu i festynu, a także z wynagrodzeniem pracowników za dodatkową pracę w weekend10000 zł
9Animatorzy do prowadzenia konkursów i zajęć edukacyjnych4000 zł
Przybliżony łączny koszt realizacji projektu: 244000 zł



Komentarze


Ten projekt nie posiada komentarzy