Fotowoltaika na bunkrze (PZS/0037)



Karolina Ignaszak (nietoperzofil@wp.pl, 503808742)
projektodawca

Kategoria projektu

Projekt Zielonego SBO


Uzasadnienie wyboru kategorii

Zainstalowanie instalacji fotowoltaicznej umożliwi pozyskanie energii odnawialnej potrzebnej w budynku użyteczności publicznej. Pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł jest jednym ze sposobów przeciwdziałania negatywnym skutkom zmian klimatu.

Lokalizacja, miejsce realizacji projektu

Projekt realizowany będzie na działkach nr 122/4 i 122/3 w obrębie: Dąbie 144. Fotowoltaika znajdować się będzie na dachu Centrum Edukacji Leśnej „Szmaragd” (działka 122/4). Natomiast stacja ładowania i naprawy jednośladów powstanie na działce nr 122/3 przy betonowej drodze. Jej dokładne położenie można sprawdzić dzięki współrzędnym 53.37269663 N, 14.62358701 E lub 53° 22' 21.708" N, 14° 37' 24.913" E


Cel i uzasadnienie projektu

Celem projektu jest instalacja fotowoltaiki na obiekcie użyteczności publicznej (Centrum Edukacji Leśnej Szmaragd), zasilającej budynek i samoobsługową stację ładowania i naprawy rowerów. Zarówno ze stałych atrakcji Centrum jak i stacji rowerowej korzystać będą mogły wszystkie osoby odwiedzające Park Leśny Zdroje. W budynku nieodpłatnie udostępniana jest bawialnia, sala z wystawą owadów egzotycznych, okresowe wystawy fotograficzne i multimedialne, sprzęt do gier terenowych, podwórkowych i planszowych, czytelnia oraz toalety, w tym dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Budynek nie posiada barier architektonicznych.
W Centrum organizowanych jest wiele bezpłatnych wydarzeń otwartych dla mieszkańców Szczecina. rocznie odwiedzane jest przez około 30 000 os. Natomiast ze względu na ogromne walory przyrodnicze Parku Leśnego Zdroje oraz coraz większą popularność elektrycznych rowerów, ułatwiających poruszanie się osobom o mniejszej wytrzymałości fizycznej stacja ładowania i naprawy rowerów staje się niezbędnym elementem w miejscach częstego wypoczynku mieszkańców.

Szczegółowy opis

Projekt obejmuje wykonanie instalacji fotowoltaicznej (na dachu budynku Centrum Edukacji Leśnej „Szmaragd”). Dodatkowo na sąsiedniej działce (122/3) przy betonowej drodze, w miejscu, które obejmuje monitoring, ustawiona zostanie stacja ładowania i naprawy jednośladów (rowery, hulajnogi elektryczne). Do stacji zostanie poprowadzone ok. 30m kabla zasilającego. Miejsce ustawienia stacji zostanie wyłożone kostką betonową (około 5-6m²) aby odprowadzić wodę i umożliwić użytkownikom komfortowe i bezpieczne korzystanie ze stacji.
Szczegóły projektu:
1. montaż instalacji fotowoltaicznej:
- montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy 40 kWp składającej się ze 104 szt. modułu o mocy 380 Wp, inwertera 40 kW lub 2 mniejszych po 20 kW,
- montaż konstrukcji na dach płaski,
- okablowanie, pełny montażu
- uruchomienie,
- pełnej dokumentacji technicznej
- zgłoszenia do ENEA
- gwarancja na poszczególne elementy (moduł - gwarancja na minimum 15 lat w zakresie technicznym, minimum 25 lat w zakresie sprawnościowym; gwarancja na inwerter - minimum 12 lat; gwarancja na konstrukcję minimum 10 lat; gwarancja na montaż minimum 5 lat.
2. Zainstalowanie stacji ładowania i naprawy rowerów
- samoobsługowa stacja naprawy rowerów z nierdzewnej blachy malowanej proszkowo
- śruby antykradzieżowe
- 4 gniazda do ładowania rowerów elektrycznych (E-BIKE),
- 2 uchwyty ze stali nierdzewnej na ładowarki
- moduł do ładowania w zwartej obudowie wykonanej z wysokiej wytrzymałości PC/ABS, z dodatkowym zabezpieczeniem RCBO(6A) za ochronnym okienkiem odpornym na uderzenia
- utwardzenie powierzchni kostką brukową oraz posadowienie stacji


Ogólnodostępność projektu

Budynek jest dostępny codziennie w godzinach 8:00 - 16:00 oraz w soboty i niedziele w godzinach 10:00 - 18:00.
Samoobsługowa stacja ładownia rowerów i sprzętu elektronicznego zostaną umieszczone w ogólnodostępnym całodobowo miejscu, zasilane przede wszystkim z instalacji fotowoltaicznej.

Odbiorcy projektu

Z efektów realizacji projektu będą mogły skorzystać wszystkie osoby odwiedzające Park Leśny Zdroje, wizytujące w CEL Szmaragd. Mogą to być zarówno osoby indywidualne, małe grupy rodzinne oraz duże grupy zorganizowane, w tym grupy przedszkolne, szkolne a także uniwersytety trzeciego wieku, kluby senioralne.


Przybliżone koszty realizacji projektu

Lp. Składowa kosztów Koszt brutto
1wykonanie dokumentacji projektowej oraz instalacja infrastruktury fotowoltaicznej210000 zł
2instalacja samoosługowej stacji naprawy i ładowania rowerów16000 zł
3oznaczenie rezultatu projektu1500 zł
Przybliżony łączny koszt realizacji projektu: 227500 zł



Komentarze


Ten projekt nie posiada komentarzy