Cel i uzasadnienie projektu
Celem projektu jest umieszczenie tabliczek informacyjnych z nazwiskiem autora, tytułem pracy, rokiem wykonania - przy rzeźbach i pomnikach zlokalizowanych w przestrzeni publicznej miasta Szczecina. Parki, place i skwery od wczesnych lat sześćdziesiątych ozdabiają rozmaite rzeźby, pomniki i kompozycje rzeźbiarskie autorstwa cenionych artystów z Polski i Szczecina. Rzeźby te nigdy nie zostały podpisane. Tysiące Szczecinian ogląda je codziennie, często od dzieciństwa, nie wiedząc, kto jest ich autorem, co dana rzeźba przedstawia, dlaczego ustawiono ją w tym miejscu, kiedy została stworzona itp. To, że tyle rzeźb przez dziesiątki lat nie zostało opatrzonych tabliczkami nie świadczy dobrze o mieście.
Szczecinianie coraz częściej interesują się przestrzenią publiczną, coraz śmielej i chętniej wypowiadają się na temat nowych obiektów i instalacji artystycznych stawianych w mieście. Tabliczki przy obiektach obecnych w przestrzeni miasta od dekad przypomną nam mieszkańcom - autorów i autorki szczecińskich rzeźb. Projekt ma również wartość turystyczną, wśród nich są nazwiska rozpoznawalne i cenione.
Działanie jest zgodne z Prawem autorskim, a w szczególności art. 16 ustawy, który stanowi, że:
„Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, autorskie prawa osobiste chronią nieograniczoną w czasie i niepodlegającą zrzeczeniu się lub zbyciu więź twórcy z utworem, a w szczególności prawo do:
1) autorstwa utworu;
2) oznaczenia utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem albo do udostępniania go anonimowo;
3) nienaruszalności treści i formy utworu oraz jego rzetelnego wykorzystania;
4) decydowania o pierwszym udostępnieniu utworu publiczności;
5) nadzoru nad sposobem korzystania z
utworu.”
Obecnie tabliczki informacyjne znajdują się prawie wyłącznie przy rzeźbach i pomnikach będących częścią „Złotego Szlaku” – np. Pomnik Czynu Polaków (Gustaw Zemła) i Marynarz (Ryszard Chachulski), pomnik Heleny Majdaniec. Wybiórcze traktowanie artystów i ich prac jest niesprawiedliwe i krzywdzące. Natomiast mieszkańcy i turyści otrzymują niepełną informację o sztuce obecnej w przestrzeni publicznej miasta.