Jacek Nieżychowski na ławeczce w Parku Kasprowicza z okazji stulecia urodzin. (ŚPŁ/0006)Ewa Chomicz-Nieżychowska (eniezychowska@gmail.com)
projektodawca

Charakter projektu

Śródmieście Północ, Łękno

Kategoria projektu

Kultura

Lokalizacja, miejsce realizacji projektu

Ławeczka będzie osadzona na fundamentach punktowych na terenie parku miejskiego im. Jana Kasprowicza, na działce nr 6 z obrębu 2139 (ul. Juliana Fałata) na odcinku od Teatru Letniego w stronę Jasnych Błoni.
Konkretne miejsce w wyżej opisanej lokalizacji wskaże Rada Miasta Szczecin w Załączniku do uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wzniesienie pomnika upamiętniającego postać Jacka Nieżychowskiego na terenie parku miejskiego im. Jana Kasprowicza w Szczecinie.


Cel projektu

Celem projektu jest zachowanie w pamięci tak ciekawej osoby, jaką był Jacek Nieżychowski (1924-2009), aktor, śpiewak operetkowy, artysta kabaretowy, dziennikarz i organizator życia kulturalnego Szczecina. Był założycielem Operetki Szczecińskiej oraz pomysłodawcą i organizatorem Festiwali młodych talentów w latach 60. Jest to element budowania tożsamości Miasta.

Szczegółowy opis

Projekt zakłada umieszczenie w Parku Kasprowicza przy wejściu do Amfiteatru pamiątkowej ławeczki z postacią artysty. Ławeczka będzie upamiętniać Jacka Nieżychowskiego w postaci realistycznej figury i składać się będzie z rzeźby postaci odlanej z brązu i ławeczki wykonanej z granitu lub piaskowca.

Uzasadnienie projektu

Z okazji zbliżającej się rocznicy 100-lecia urodzin Jaceka Nieżychowskiego (29.01.2024) warto zrealizować projekt ocalenia od zapomnienia tego fajnego, twórczego, wielobarwnego, nietuzinkowego, ważnego dla naszego miasta Człowieka, artysty. Jacek Nieżychowski to muzyk, aktor, kabareciarz, ale też odważny inicjator wielu przedsięwzięć, nie tylko muzycznych, który wielki fragment swojego życia związał ze Szczecinem. To m.in. dzięki niemu powstała Operetka Szczecińska, ale także odbudowano korty tenisowe przy Al. Wojska Polskiego. Któż nie zna piosenek Haliny Frąckowiak, Zdzisławy Sośnickiej, Karin Stanek, Czesława Niemena czy Wojciecha Gąssowskiego. Być może nie mielibyśmy okazji ich usłyszeć gdyby nie Festiwal Młodych Talentów stworzony przez Jacka Nieżychowskiego wówczas Dyrektora Estrady Szczecińskiej. Pierwszy Festiwal w 1962 r. w szarzyźnie PRL otworzył nowe big-bitowe okno w muzycznym świecie! I to gdzie? W Szczecinie! Karin Stanek, Helena Majdaniec, Niebiesko-Czarni i wielu innych zawojowali potem muzyczne sceny w Polsce. Festiwal do dziś jest kontynuowany i nadal stanowi furtkę do muzycznej kariery dla wielu artystów.

Ogólnodostępność projektu

Projekt będzie dostępny 7 dni w tygodniu przez 24godziny dla wszystkich odwiedzających Park Kasprowicza zarówno mieszkańców Miasta jak i turystów z Polski i z zagranicy. W szczególności będzie przypominać Jacka Nieżychowskiego uczestnikom imprez organizowanych w nowo przebudowanym Teatrze Letnim.

Odbiorcy projektu

Szczególną grupą do której projekt jest skierowany są Ci którzy go znali, dla których do dziś jest postacią kultową. Dla młodszych będzie dowodem znaczenia naszego Miasta na kulturalnej mapie Polski w latach pięćdziesiątych do osiemdziesiątych ubiegłego wieku.


Przybliżone koszty realizacji projektu

Lp. Składowa kosztów Koszt brutto
1Organizacja postępowania konkursowego na projekt ławeczki wraz z nagrodami konkursowymi50000 zł
2Wykonanie ławeczki na podstawie wygranej pracy konkursowej wraz z robotami budowlanymi związanymi z montażem200000 zł
Przybliżony łączny koszt realizacji projektu: 250000 złKomentarze


Ten projekt nie posiada komentarzy