e-bike park Szczecin (OGM/0042)Wojciech Spychała (wspychala71@gmail.com)
projektodawca

Charakter projektu

Ogólnomiejski

Kategoria projektu

Sport

Lokalizacja, miejsce realizacji projektu

Działka 11/1 obręb 4149 lub w przypadku weryfikacji negatywnej działka 13 obręb 4149. Teren ten jest w Planie Zagospodarownia przenaczony na działalnośc sportową, więc idealnie wpisuje się w planowany projekt.


Cel projektu

W Szczecinie jest liczna grupa osób posiadających rowery elektryczne, rowery mtb, a także pojazdy typu e-cross, hulajnogi czy monocykle elektryczne. Elektryczne pojazdy powoli zastępują hałaśliwe pojazdy spalinowe i dają frajdę zbliżoną do sportu motocrosowego, downhillowego i rowerowego bez uciążliwości spalinowych odpowiedników, czyli hałasu i spalin.
Z powodu braku typowego toru dla e-bike'ów (tory motocrossowe się nie nadają, a parki dla rowerów są niedostępne) sport ten rozwija się bardzo powoli, a użytkownicy mogą korzystać jedynie z terenów prywatnych, niespełniających norm bezpieczeństwa. Ponadto brak w tych miejscach określonych rodzajów torów z przeszkodami o różnych stopniach trudności, ogranicza zdecydowanie możliwości rozwojowe tej grupy osób. Promujemy elektromobilność w naszym mieście.

Szczegółowy opis

Budowa parku dla rowerów oraz pojazdów elektrycznych jak rowery elektryczne, mini crossy, monocykle, hulajnogi terenowe. Obszar konieczny do stworzenia parku to powierzchnia ok 1 – 2 ha. Nawierzchnia toru powinna być trwała i odporna na warunki atmosferyczne (susze i deszcze). Podłoże powinno być gliniaste, twarde, aby podczas eksploatacji nie ulegał szybkiej destrukcji. W żadnym wypadku nie powinien to być beton czy asfalt, a tylko naturalny budulec. Teren powinien być wyposażony w różnej trudności “hopki”, najazdy umozliwiające wybicie i skoki, wyprofilowane wiraże umożliwiające pokonywanie zakrętów z dużą prędkością. Wzbogacony może być o drewniane najazdy umożliwiające skoki na pojazdach. Ważnym elementem jest zróżnicowanie parku pod względem trudności torów, tak aby umożliwić bezpieczną jazdę zarówno początkującym użytjownikom oraz bardziej wymagające ewolucje zaawansowanym. Jednocześnie teren powinien być wolny od niebezpiecznych elementów jak kamienie, korzenie itp. Na tor powinien być bezwzględny zakaz wjazdu pojazdów spalinowych, odpowiednie oznakowanie, a idealnie monitoring.
Specyfika bikeparku automatycznie narzuca wykorzystanie naturalnego ukształtowania terenu oraz drzewostanu jako elementów porządanych. Park powinien swoją konstrukcją wtapiać się w istniejącą przyrodę i koegzystować z zastanym terenem i przyrodą. Wycinka drzew będzie ograniczona do sytuacji, w której nie będzie możliwe zastosowanie rozwiązania projektowego unikającego kolizji, a w ramach inwestycji zostaną wykonane nasadzenia drzew i krzewów rekompensujących wycinkę. Priorytetem jednak jest zachowanie istniejącego drzewostanu i zabezpieczenie przed uszkodzeniem przez użytkowników parku.

Uzasadnienie projektu

Propagowanie sportów motorowych w wrsji elektrycznej, zwiększanie świadomości sportowej oraz ekologicznej wśród młodzieży. Promowanie alternatywnych środków transportu.

Ogólnodostępność projektu

Park będzie dostępny dla każdego chętnego użytkownika z zakazem wjzadu pojazdów spalinowych.

Odbiorcy projektu

Pasjonaci rowerów, motocrossu, mtb, enduro, monocykli i hulanóg elektrycznych.


Przybliżone koszty realizacji projektu

Lp. Składowa kosztów Koszt brutto
1Budowa parku1100000 zł
2Utrzymanie i konserwacja50000 zł
3Przywrócenie drzewostanu, prace pielegnacyjne nasadzeń300000 zł
4Koszty dokumentacji projektowj100000 zł
Przybliżony łączny koszt realizacji projektu: 1550000 złKomentarze


Ten projekt nie posiada komentarzy