Zielone płuca Śródmieścia (PZS/0003)



Miłosz Kolec (millosz@gmail.com, 504756789)
projektodawca

Kategoria projektu

Projekt Zielonego SBO


Uzasadnienie wyboru kategorii

Przedmiotem projektu jest wykonanie koncepcji zagospodarowania terenów zielonych wraz z doborem roślin oraz szlakami pieszymi w Szczecinie. W zakresie niniejszego zamówienia przewiduje się wykonanie koncepcji zagospodarowania jednego terenu zielonego w obrębie, poprzez wskazanie lokalizacji nowych nasadzeń zieleni wysokiej i niskiej w postaci drzew, krzewów oraz bylin wieloletnich. Głównym założeniem projektu jest poprawa jakości powietrza poprzez redukcję emisji zanieczyszczeń, poprawa jakości środowiska akustycznego poprzez redukcję emisji hałasu oraz podniesienie walorów estetycznych miasta poprzez jego ukwiecenie, aby zwiększyć zadowolenie z jakości przestrzeni publicznej mieszkańców. Działania polegające na poprawie stanu zagospodarowania istniejącego stanu zieleńca, skweru, pasa zieleni przyulicznej oraz zieleni w przestrzeni mieszkaniowej poprzez stworzenie projektu na zasadzie konkursu, renowację istniejącej zieleni, uzupełnienie nasadzeń, miejscową naprawę nawierzchni alejek i placów, remont i konserwację lub wymianę starych elementów małej architektury oraz ich uzupełnienie.'

Stwórzmy alternatywę dla betonowych pustyni.
Więcej zieleni, możliwość własnych nasadzeń.
Zaangażowanie mieszkańców.
Edukacja przyrodnicza.
Bezpieczne miejsce dla wszystkich.

Lokalizacja, miejsce realizacji projektu

Identyfikator 326201_1.1026.8/6
Obręb 1026
Numer 8/6
Pole powierzchni - ewidencyjna (m2) 7043,000
Pole powierzchni - graficzna (m2) 7041,640
Opis rodzaju własności Własność: Gmina
Typ Jednostki G
Nr Jednostki 34

Identyfikator 326201_1.1025.1/2
Obręb 1025
Numer 1/2
Pole powierzchni - ewidencyjna (m2) 390,000
Pole powierzchni - graficzna (m2) 389,710
Opis rodzaju własności Własność: Gmina
Typ Jednostki G
Nr Jednostki 7




Cel i uzasadnienie projektu

Zakres prac związanych z opracowaniem koncepcji zagospodarowania terenu obejmuje w szczególności:
a) Opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej zagospodarowania terenów.
Opracowanie dokumentacji poprzedzone zostanie wykonaniem koncepcji (2 warianty). Koncepcja zostanie wybrana przez wnioskodawcę SBO oraz Zamawiającego W przypadku konieczności zmiany lokalizacji proponowanych nasadzeń należy przeprowadzić konsultację z Zamawiającym (Miasto Szczecin) w obecności pomysłodawców projektu.
b) Analiza zapisów Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla wskazanych lokalizacji.
c) Analiza materiałów wyjściowych przekazanych przez Zamawiającego z pomysłodawcami
d) Uzyskanie aktualnych map oraz wypisów i wyrysów z ewidencji gruntów, jeśli będą konieczne.
e) Opracowanie koncepcji zagospodarowania terenu poprzez nasadzenia drzew, krzewów, bylin wieloletnich oraz innych innowacyjnych/autorskich kompozycji zieleni zaproponowanych przez Wykonawcę. Koncepcja powinna odnosić się także do zastosowanych w mieście kompozycyjnych elementów przestrzennych małej architektury wg katalogu miejskiego, powinna obejmować sposób obniżenia kostki granitowej i technikę posadzenia drzew w obrębie strefy pieszej oraz w obrębie drogi, a także techniczne rozwiązania założeń projektu.
Celem realizacji jest zakup i posadowienie następujących elementów zagospodarowania terenu:
- monitoring miejski (jeśli będzie taka możliwość),
- budki dla ptaków,
- strefa piesza z równymi chodnikami dla osób korzystających z wózków,
- architektura mała wg katalogu mebli miejskich w tym oświetlenie uliczne z opcją regulowania i wyłączenia świateł w nocy,
- system nawadniania
- strefy wypoczynku, wspólnych
- zabudowa / przeniesienie lub ukrycie pod ziemią koszy na śmieci
- wykonanie nawierzchni ciągów pieszych z tworzeniem nowych szlaków
- stworzenie nowych ciągów pieszych, ukształowanie terenu (w tym delikatna możliwość podniesienia terenu)
f) Wykonanie koncepcji aranżacji nasadzeń wraz z doborem roślin oraz przedstawienie proponowanych rozwiązań Zamawiającemu do akceptacji.
g) Sporządzenie przedmiaru robót i kosztorysu inwestorskiego dla koncepcji zagospodarowania terenów zielonych.
h) Uzyskanie wymaganych przepisami opinii, zgód, uzgodnień, pozwoleń i zwolnień oraz wszelkich decyzji administracyjnych, jeśli zaistnieje taka konieczność. Opracowanie koncepcji zagospodarowania terenu powinno zawierać: Koncepcję projektu zagospodarowania terenu z aranżacją oraz doborem roślin.

Korzyści:
- Rewitalizacja terenów zielonych
- Poprawa jakości powietrza przez redukcję emisji zanieczyszczeń
- Poprawa jakości środowiska akustycznego przez redukcję hałasu
- Podniesienie walorów estetycznych miasta
- Konkursowy projekt rewitalizacji
- Renowacja istniejącej zieleni
- Uzupełnienie nasadzeń
- Remont i konserwacja elementów małej architektury w tym pobliskich chodników
- Tworzenie punktów zieleni
- Wsparcie dla owadów
- Trwałe ozdoby krzewów, pnączy i bylin
- Równowaga ekosystemu miejskiego
- Miejskie meble i nasadzenia
- Wspólne przestrzenie wypoczynku
- Edukacja przyrodnicza dla dzieci
- Odzyskiwanie przestrzeni miejskich
- Zrównoważona gospodarka drzewostanem
- Staranna lokalizacja nowych nasadzeń
- Zaangażowanie mieszkańców w tym możliwość ich własnych posadzenia kwiatów, udział w festynach dzielnicowych

Szczegółowy opis

Coraz częściej w najbliższym otoczeniu widzimy pustą przestrzeń. Co najwyżej trawniki, których kondycja - z racji braku właściwej opieki - często pozostawia dużo do życzenia. Brakuje cienia, który dałby schronienie w upalne dni, brakuje liści, które produkowałyby tlen dla duszącego się od zanieczyszczeń śródmieścia Szczecina. Coraz mniej ogólnodostępnych terenów zielonych w mieście sprawia, że zabawa w zieleni pozostaje coraz częściej marzeniem dla większości mieszkańców czy miejscem spotkań - tych małych i dużych. Celem projektu jest przywrócenie przestrzeni publicznej walorów estetycznych i zbudowanie przyszłości zielonych płuc dla miasta, która będzie dostępna dla mieszkańców jednak zabezpieczona płotem.
Tęsknotę za zielenią i kwiatami widać po intensywności zieleni balkonowych, wciąż trwałej tradycji ogródków podbalkonowych na wspólnej przestrzeni - to oswajanie ziemi, czynienie tych terenów bardziej swojskimi.

Stworzenie punktów zieleni - zarówno nasadzeń drzew jak i włączenie w krajobraz dzielnic nasadzeń kwiatów - oswoi ją, pozwoli cieszyć się lepszą jakością powietrza, da wypoczynek oczom, a do tego - co szczególnie warto wskazać - da wsparcie owadom. Krzewy, pnącza i byliny to wieloletnie ozdoby, które nie wymagają dużego nakładu pracy. Takie rośliny sprawdzają się na terenach zieleni jako, harmonijne kompozycje, które rozkwitają kolejno zdobiąc nie przerwanie rabaty. Na terenie miast często bowiem poruszają się motyle. Nasady cebulek dadzą wieloletni wymiar tej zieleni, powtarzalny co roku, przez co projekt ma szanse utrzymać swoje efekty nawet w przypadku braku kontynuacji. Poza tym niewielkie przestrzenie w centrum miasta zyskały nowy wygląd, jakość i funkcję poprzez wprowadzenie mebli miejskich i nasadzeń, stały się miejscami do odpoczynku w przyjaznym otoczeniu.

Stworzenie wspólnych przestrzeni wypoczynku, równych chodników w rejonie bloków, edukacji przyrodniczej, obserwacja naturalnych procesów związanych z porami roku i wegetacją - to dla miejskich dzieci w zasadzie jedyna okazja edukacji przyrodniczej w skali lokalnej. Dla pozostałych mieszkańców Szczecina to alternatywa dla betonowych pustyni, które często fundują deweloperzy. To krok ku odzyskaniu przestrzeni, do wymuszenia na projektantach i architektach myślenia wspólnotowego. Drzewa są nieodzownym elementem krajobrazu miejskiego, jednak by miasto miało zrównoważoną gospodarkę drzewostanem należy sukcesywnie wprowadzać nowe nasadzenia. Należy jednak pamiętać by drzewa były sadzone w miejscach gdzie mają największą szansę prawidłowego wzrostu oraz w miejscu, gdzie nie będą kolidowały przestrzennie z innymi założeniami mogącymi zrodzić się w przyszłości.

Projekt byłby inwestycją na pokolenia oraz na rzecz poprawy warunków życia w Szczecinie, obejmującego zmiany w przestrzeni miasta, wśród mieszkańców, postaw i otoczenia przy blokach wybudowanych w latach 70, 80. Kontynowanie działań, które co prawda często nie są atrakcyjne politycznie, a często trudne w przeprowadzeniu, ale za to są niezbędne społecznie i środowiskowo. Zaangażowanie mieszkańców gminy w proces nasadzeń czy zadbania o wybrane strefy na terenie projektu pozwoli zintegrować się mieszkańcom wokół ważnej dla nich sprawy, a dzieci mogą mieć okazję do żywej edukacji przyrodniczej. Na terenie zostanie dodatkowo wyposażony w monitoring miejski w celu zabezpieczenia terenu przed wandalizmem.

Ogólnodostępność projektu

Ogólnodostępny dla wszystkich mieszkańców Szczecina, znajomych oraz turystów.

Nieodpłatność projektu

Wejście nieodpłatne

Odbiorcy projektu

Grupy mieszkańców Szczecina:
- rodziny z dziećmi - spacer w zacieniowanym i pięknym miejscu
- młodzież - możliwość nauki na świeżym powietrzu
- single - możliwość poznania nowych osób
- osoby starsze - opcja wypoczynku i alternatywa do przebywania w mieszkaniu
- turyści - podziwianie miejsca oraz inspiracja do szukania nowych miejsc
- grupy znajomych - nowe miejsce spotkań oraz integracji


Przybliżone koszty realizacji projektu

Lp. Składowa kosztów Koszt brutto
1Projekt, zakupy, realizacja, nadzór2370000 zł
2Utrzymanie terenów150000 zł
3Festyny, otwarcie terenu, festiwal60000 zł
Przybliżony łączny koszt realizacji projektu: 2580000 zł



Komentarze


Ten projekt nie posiada komentarzy