BOISKO DO GRY W BULE JAKO MIEJSCE INTEGRACJI WIELOPOKOLENIOWEJ I PROMUJĄCE PROWADZENIE ZDROWEGO TRYBU ŻYCIA (DĄZK/0007)



Ewa Boreczek (ewaboreczek@op.pl)
projektodawca

Kategoria projektu

Projekt lokalny

Obszar lokalny

Dąbie, Załom-Kasztanowe


Uzasadnienie wyboru kategorii

Lokalizacja projektu obejmuje tzw. plac Orła w Dąbiu.

Lokalizacja, miejsce realizacji projektu

Szczecin Dąbie, obręb 4027, nr działki 22/2, ul. Bośniacka, właściciel Gmina Miasto Szczecin.
Szczecin Dąbie, obręb 4027, nr działki 66, ul. Bośniacka, właściciel, Gmina Miasto Szczecin.


Cel i uzasadnienie projektu

Budowa boisk do gry w bule (petanque) rozszerzy darmową ofertę aktywnego spędzania czasu wolnego dla mieszkańców Dąbia, jak również dla innych osiedli prawobrzeżnego i lewobrzeżnego Szczecina.
Pozwoli na prowadzenie nauki gry w bule dla wszystkich zainteresowanych na jedynym w Szczecinie profesjonalnym boisku.
Instruktorzy będą mogli prowadzić naukę gry w bule dla zorganizowanych grup m.in.: dla uczniów szkół podstawowych, średnich, dla klubów seniora z prawobrzeża oraz dla wszystkich zainteresowanych.
Planowane boiska umożliwią organizowanie w dowolnym terminie turniejów gry w bule, również pod auspicjami Polskiej Federacji Petanque PZS, pozwolą na organizowanie zawodów rangi mistrzowskiej z liczną frekwencją uczestniczących zawodników.
Boiska mogą służyć też innym dyscyplinom sportowym np.gra w molkky (tzw. kręgle fińskie), która staje się w Polsce coraz popularniejsza.
Dzięki temu okoliczne szkoły, organizacje aktywizujące seniorów oraz mieszkańcy będą mieli szerszą dostępną ofertę nietrudnej aktywności fizycznej.

Szczegółowy opis

Zakres projektu obejmuje budowę boiska do gry w bule o ogólnej powierzchni 30 x 36 m tj. lub sześciu boisk o wymiarach 15 x 12 m w lokalizacji nie kolidującej z dotychczasowymi inwestycjami i planami aranżacji tzw. placu "ORŁA".

Budowa boiska może być wykonana różnymi technologiami.
Przykładowy pierwszy sposób budowy boiska:
Podłoże boiska stanowić mogą np. trzy warstwy gruntu (od góry):
*tłuczeń żwirowy 6cm,
*żwir 15cm,
*piasek ok 15 cm*
* grunt rodzimy.
Przykładowy drugi sposób budowy boiska:
Aby osiągnąć zadowalającą twardość boiska można na grunt rodzimy użyć gruz, powyżej warstwę 2-3 cm klińca drogowego, na to miał grafitowy grubości ok 3 cm, a na wierzch warstwę 1 cm gryzu bazaltowego frakcji 3-5 mm.

Boisko obwiedzione powinno być deską z drewna wystającą około 2-5 cm nad poziom powierzchni do gry lub ograniczone krawężnikiem nie wystającym ponad poziom do gry.
Inwestycja powinna być jak najtańsza, ale spełniająca wymogi profesjonalnego boiska tzw. bulodromu.

Ogólnodostępność projektu

Projektowane boiska do gry w bule/petanque lub w molkky będą dla użytkowników ogólnodostępne, będzie mógł z nich skorzystać każdy mieszkaniec Gminy Miasta Szczecin przez co najmniej 6 godzin dziennie od poniedziałku do piątku (godz.8,00 do 22,00) oraz przez co najmniej 10 godzin dziennie w soboty i niedziele.
Gra w bule to dyscyplina sportowa, nie wymagająca dużej sprawności fizycznej. Pozwala ona cieszyć się aktywnością na powietrzu osobom zdrowym, ale również z różnymi dysfunkcjami zdrowotnymi, uczestniczyć mogą w niej osoby poruszające się także na wózkach inwalidzkich, tak więc boiska będą dostępne w planowanych dniach i godzinach również dla osób niepełnosprawnych.

Nieodpłatność projektu

Ogólnodostępne boiska umieszczone na terenie należącym do Gminy Miasto Szczecin powinny być dla wszystkich mieszkańców bezpłatne. Jest to inwestycja nie generująca kosztów w latach następnych.

Odbiorcy projektu

Powstanie boisk do gry w bule rozszerzy darmową ofertę aktywnego spędzania czasu wolnego dla mieszkańców Dąbia, dzielnic prawobrzeżnego i lewobrzeżnego Szczecina.
Poszerzy atrakcyjność festynów organizowanych dla mieszkańców.
Pozwoli na prowadzenie nauki gry dla zorganizowanych grup m.in. dla uczniów szkół podstawowych lub średnich w ramach zajęć w-f lub zajęć pozalekcyjnych. Z obserwacji wynika, iż jest to aktywność preferowana przez dzieci czy młodzież, które nie mogą osiągać sukcesów sportowych w innych popularnych wśród rówieśników dyscyplinach sportowych. Dzieci o drobnej budowie czy z nadwagą w petanque mogą osiągać sukcesy, tylko dzięki regularnym treningom.
Kluby aktywności senioralnej poszerzą ofertę o nową aktywność fizyczną. Od lat obserwuje się niewielką aktywność mężczyzn w wieku senioralnym w zajęciach prowadzonych przez ww.kluby, może niewymagający sport jakim jest gra w bule wyciągnie mężczyzn z domu.
Powstanie boisk pozwoli doskonalić umiejętności zawodnikom istniejących szczecińskich klubów petanque,


Przybliżone koszty realizacji projektu

Lp. Składowa kosztów Koszt brutto
1Projekt boiska, prace geodezyjne20000 zł
2Prace przygotowawcze10000 zł
3Materiały i wykonanie240000 zł
Przybliżony łączny koszt realizacji projektu: 270000 zł

Załączniki



Komentarze


Ten projekt nie posiada komentarzy