Lokalizacja, miejsce realizacji projektu
Szkoła Podstawowa nr 51, ul. Jodłowa 21 (dz. 81/3 obr. 2086)
Cel i uzasadnienie projektu
Celem projektu jest stworzenie dla dzieci i młodzieży ciekawej oferty zajęć oraz poszerzenie ich wiedzy z zakresu prawa pracy, przedsiębiorczości, klimatu i środowiska oraz nauka języka migowego.
Stworzenie dla młodzieży ciekawej oferty zajęć oraz poszerzenie ich wiedzy.
Edukacja ekonomiczna odgrywa istotną rolę w nowoczesnej szkole. Dzięki niej następuje rozwijanie przedsiębiorczości młodych ludzi, lepsze przygotowanie ich do potrzeb nowoczesnych rynków pracy i radzenia sobie ze skutkami globalizacji. Edukacja ekonomiczna umożliwi poznanie praw ekonomii oraz podstawowych mechanizmów gospodarki rynkowej, zaznajomienie się z podstawowymi terminami ekonomicznymi oraz rolą i działaniem różnych instytucji i instrumentów finansowych.
Uczniowie dowiedzą się, jak bronić się przed nieuczciwymi praktykami pracodawców, gdzie zgłosić się w przypadku łamania praw pracowniczych i jak założyć związek zawodowy. Przedstawione zostaną informacje dotyczące praw pracowniczych oraz przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Według ONZ edukacja klimatyczna jest jednym z kluczowych elementów globalnej odpowiedzi na zmianę klimatu. Nauczanie oparte na aktualnej i rzetelnej wiedzy naukowej buduje świadome i odpowiedzialne postawy społeczne, niezbędne w obliczu wyzwań, z którymi muszą zmierzyć się obecne i przyszłe pokolenia, dlatego w trosce o przyszłość naszych dzieci i kolejnych pokoleń, w szkołach należy przeprowadzić opartą na danych naukowych edukację o zmianach i ochronie klimatu.
Szkoła musi oferować rzetelną edukację antydyskryminacyjną, aby kształtować wiedzę na temat różnorodności społecznej i pielęgnować postawy tolerancji. Na przestrzeni ostatnich lat kilkukrotnie wzrosła liczba nieletnich, którzy targnęli się na swoje życie. Wśród przyczyn prób samobójczych dzieci wymienia się na pierwszym miejscu przemoc rówieśniczą. Wśród powodów takich zachowań wymienić można orientację seksualną, pochodzenie, kolor skóry czy niepełnosprawność.
W ramach zajęć z cyberbezpieczeństwa, najmłodsi dowiedzą się o zagrożeniach, jakie mogą na nich czyhać w internecie oraz jak się przed nimi uchronić. W tych zajęciach udział wziąć będą mogli także rodzice, którzy zapoznają się z aplikacjami do kontroli rodzicielskiej, poznają witryny przyjazne dla dzieci oraz zapoznają się z innymi narzędziami zwiększającymi bezpieczeństwo dzieci w sieci.
W celu przełamywania barier komunikacyjnych, zorganizowane zostaną zajęcia, podczas których dzieci będą miały możliwość uczyć się języka migowego. Dostęp do języka migowego jest ważny dla dzieci słyszących dla prawdziwej integracji. Dzięki temu będą mogły bez problemu porozumiewać się z dziećmi głuchymi, co zachęci do zawierania nowych przyjaźni. Badania potwierdzają, że nauka języka migowego zwiększa inteligencję, ponieważ pobudza się funkcjonowanie dwóch półkul mózgowych.
Szczegółowy opis
W ramach projektu zorganizowane zostaną zajęcia dla młodzieży zakresu prawa pracy, przedsiębiorczości, klimatu i środowiska, cyberbezpieczeństwa oraz nauka języka migowego. Zajęcia mogłyby się odbywać poza godzinami lekcyjnymi w wymiarze ok. 10 godzin, przez najbliższe 3 lata. Materiał edukacyjny dostosowany zostanie odpowiednio do grup wiekowych. W zajęciach będą mogli wziąć udział także uczniowie innych szkół.