Zielone Prawobrzeże/ ścieżka edukacyjno- rekreacyjna wzdłuż rzeki Płoni (PZS/0021)



Piotr Matusiak (matusiakpiotr76@gmail.com)
projektodawca

Kategoria projektu

Projekt Zielonego SBO


Uzasadnienie wyboru kategorii

Projekt zawiera działania z zakresu zrównoważonego użytkowania zasobów przyrodniczych. Dotyczy budowy ścieżki rekreacyjnej na terenie zielonym. Ścieżka będzie ułatwiała dostęp do terenów zielonych dla wszystkich mieszkańców. Zostanie zrealizowane w projekcie wykonanie tablic informacyjnych o zasobach przyrodniczych z danego miejsca.

Lokalizacja, miejsce realizacji projektu

Wzdłuż rzeki Płonia od skrzyżowania ulic Grójeckiej z Przybrzeżną do końca cypla Płonia Kończy Swój Bieg. Działka gminna nr 17/36. Obręb 4021. Edukacyjna ścieżka na Cypel Płonia będzie przebiegała w dwóch terenach elementarnych tj. D.D.3022.US,ZP i D.D.3050.KP


Cel i uzasadnienie projektu

Wykonanie ścieżki/dojścia do terenów zieleni do których jest ograniczony dostęp. Cypel Płonia Kończy Swój Bieg to przepiękne miejsce, o niesamowitej florze i faunie. Widoki na jezioro Dąbie oraz ujście rzeki Płonii stwarzają niesamowite warunki obserwacyjne tworzące perłę dla mieszkańców i turystów. Niestety obecnie to miejsce jest zarośnięte, zaśmiecone, ścieżka posiada liczne dziury i kałuże błotne przez co jest niedostępna dla osób niepełnosprawnych i rodzin z wózkami. W godzinach wieczornych okoliczni fani alkoholu i wypalania kabli organizują sobie w tym jakże pięknym miejscu posiadówki. Uważam, że to piękne zielone miejsce powinno zostać wyremontowane, być bezpieczne i dostępne dla wszystkich Szczecinian. Powinno też uczyć młode pokolenia o zasobach fauny i flory, która jest integralną częścią tego miejsca.

Szczegółowy opis

W ramach realizacji projektu zostanie wykonana edukacyjna ścieżka do terenów zielonych cypla Płonia Kończy Swój Bieg wraz zastosowaniem tablic informacyjnych o zasobach fauny i flory w tym miejscu. Długość ścieżki to około 500 metrów. Ścieżka powinna być utwardzona i integralna z otoczeniem, w miejscach bagnistych lub podmokłych wykorzystana zostanie technologia pomostu z tworzyw sztucznych lub z pali metalowych, trzeba będzie zastosować materiał jak najbardziej integralny z przyrodą. Realizacja 7 tablic informacyjnych o zasobach przyrodniczych z danego miejsca umiejscowionych wzdłuż ścieżki.
Realizacja około 10 koszy na śmieci, około 15 ławek parkowych. Wykonać trzeba dokumentacje wraz z projektem.

Ogólnodostępność projektu

Ścieżka będzie dostępna dla wszystkich i o każdej porze dnia.

Nieodpłatność projektu

Korzystanie z efektów projektu będzie nieodpłatne.

Odbiorcy projektu

Wszyscy Szczecinianie skorzystają z realizacji projektu. W szczególności osoby niepełnosprawne oraz rodziny z dziećmi, osoby starsze. Ścieżka będzie wspaniałym urozmaiceniem dla osób aktywnych, uprawiających sporty i turystykę. Napływ w to miejsce turystów i szczecinian szukających odpoczynku wspomoże także lokalnych mikro przedsiębiorców oraz lokalnych rybaków umiejscowionych wzdłuż rzeki Płonii.


Przybliżone koszty realizacji projektu

Lp. Składowa kosztów Koszt brutto
1Wykonanie projektu i dokumentacji ścieżki150000 zł
2Wykonanie 500 metrów utwardzonej ścieżki parkowej wraz z elementami ścieżki odpowiednimi do terenów zalewowych takich jak pale i tworzywa sztuczne2000000 zł
3Zagospodarowanie drzewostanem150000 zł
4Wykonanie i zainstalowanie 7 tablic informacyjnych, 10 koszy, 15 ławek parkowych250000 zł
Przybliżony łączny koszt realizacji projektu: 2550000 zł

Załączniki



Komentarze


Ten projekt nie posiada komentarzy