1) Dla wskazanego terenu, tj. działki nr 257/10 z obr. 2072, wykonana została dokumentacja projektowa w ramach, której przewidziano boiska wielofunkcyjne w obniżeniu terenu oraz niewielki wybieg dla psów i plac zabaw w obrębie zadrzewionej skarpy pomiędzy ulicą Mickiewicza a niecką. Inwestycja uzyskała pozwolenie na budowę. Realizacja wybiegu dla psów może zostać wykonana wyłącznie w oparciu o wspomnianą dokumentacje projektową, w lokalizacji niekolidującej z innymi zaprojektowanymi elementami zagospodarowania terenu.
2) Dokumentacja projektowa dla przedmiotowego zadana została wykonana przed wejściem w życie Zarządzenia Prezydenta Miasta w sprawie standardów utrzymania ochronny rozwoju terenów zieleni miasta Szczecin, co oznacza, iż przed rozpoczęciem prac realizacyjnych wymagane jest jej uzupełnienia o projekt ochrony zieleni w procesie inwestycyjnym dla całości opracowania. Powinno zostać to uwzględnione w kosztorysie zadania. (W 2022 wykonano projekt ochrony zieleni wyłącznie dla etapu obejmującego wykonanie boisk).
3) Mając na uwadze fakt, że teren, na którym zaplanowano wybieg dla psów jest silnie zadrzewiony możliwe jest, iż analizy wpływu inwestycji na drzewostan, doprowadzą do wniosku, iż nie ma możliwości technicznych ograniczenia szkód dla systemów korzeniowych związanych z koniecznością montażu ogrodzenia i urządzeń, a w efekcie jego realizacja będzie niemożliwa.
4) Jednocześnie Wydział Ochrony Środowiska stoi na stanowisku, że przewidziana w dokumentacji wielkość i forma wybiegu dla psów nie będzie w żadnym stopniu realizował potrzeb psów, a wręcz przyczyniał się do pogorszenia ich dobrostanu. Zbyt duże zagęszczenie psów na małej przestrzeni powoduje nadmierne pobudzenie zwierząt skłaniające je do zachowań agresywnych. Podczas interakcji zwierząt o dominującym charakterze z osobnikami o bardziej zrównoważonym lub lękowym charakterze będzie dochodzić do interakcji wywołującej u zwierząt stres.
5) Wydział Ochrony Środowiska przekazuje wytyczne projektu ochrony zieleni: Niezbędne roboty budowlane należy prowadzić z poszanowaniem zieleni istniejącej, należy uwzględnić ograniczenie ingerencji robót budowlanych w strefy ochronne drzew (SOD) oraz zaplanować prace w taki sposób, aby nie ingerować w nienaruszalną strefę ochrony drzew (NSOD). Wycinki należy ograniczyć do niezbędnego minimum wynikającego jedynie z stanu zdrowia drzew i wpływu na bezpieczeństwo użytkowników terenu. |