1) Realizacja zadania powinna odbywać się na podstawie dokumentacji projektowej odpowiadającej wymaganiom określonym w Zarządzeniu Nr 140/21 Prezydenta Miasta Szczecin z dnia 23 marca 2021 r. w sprawie Standardów utrzymania, ochrony i rozwoju terenów zieleni Miasta Szczecin, ze zm. oraz realizować założenia polityki zrównoważonego gospodarowania istniejącymi zasobami zieleni miasta poprzez:
a) ograniczenie wycinek drzew do niezbędnego minimum, tj. jedynie do okazów w złym stanie zdrowotnym oraz stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi, zwierząt i mienia,
b) wykonanie nasadzeń wyrównujących za zieleń usuwaną w związku z realizacją inwestycji – liczba nasadzeń oraz parametry materiału szkółkarskiego powinny odpowiadać wymaganiom określonym w Zarządzeniu Nr 140/21.
2) Dokumentacja projektowa dla zadania podlega uzgodnieniu w Wydziale Ochrony Środowiska i rozpatrywana będzie pod kątem zgodności z Zarządzeniem Nr 140/21 Prezydenta Miasta Szczecin.
3) W trakcie przygotowania i realizacji procesu inwestycyjnego należy prowadzić zrównoważoną gospodarkę zielenią, dążąc do zachowania jak największej liczby istniejących drzew, właściwej ochrony drzew i gleby podczas realizacji robót budowlanych oraz do wprowadzenia odpowiedniej liczby nasadzeń w celu zrekompensowania utraconej w wyniku inwestycji zieleni.
4) W trakcie wykonywania przyłącza i sieci elektrycznej oraz wodociągowej, w obrębie stref ochronnych drzew (SOD obejmuje powierzchnię rzutu korony drzew powiększona o 1 m) układanie sieci należy wykonywać metodami bezrozkopowymi, a w przypadku braku możliwości zastosowania metod bezrozkopowych, sieć należy układać w wykopie wykonanym z wykorzystaniem strumienia sprężonego powietrza, z zachowaniem wszystkich korzeni drzew o średnicy powyżej 2,5 cm.
W obrębie SOD obowiązuje zakaz poruszania się i postoju pojazdów, maszyn i innego sprzętu, lokalizacji zaplecza budowy, zanieczyszczania i zagęszczania podłoża. Wszystkie drzewa znajdujące się w zasięgu oddziaływania robót budowlanych należy zabezpieczyć minimum poprzez odeskowanie pni. Po zakończeniu robót budowlanych wszystkie zniszczone tereny zieleni należy przywrócić do stanu pierwotnego.
5) W trakcie realizacji inwestycji należy przewidzieć przeprowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych drzew w celu zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom oraz długowieczności zadrzewienia.
6) Przy wycenie prac należy ująć koszty:
a) sporządzenia dokumentacji projektowej zgodnie z Zarządzeniem Nr 140/21 Prezydenta Miasta Szczecin (inwentaryzacja zieleni – zakres inwentaryzacji do uzgodnienia z Wydziałem Ochrony Środowiska, projekt gospodarki drzewostanem, projekt ochrony zieleni w procesie inwestycyjnym, projekt zieleni),
b) zastosowania w trakcie realizacji robót budowlanych rozwiązań minimalizujących negatywny wpływ na drzewostan, np. układanie sieci i instalacji metodami bezrozkopowymi,
c) wykonania nasadzeń kompensacyjnych – w przypadku zaistnienia konieczności usunięcia istniejącej zieleni oraz nasadzeń dodatkowych.
d) zabezpieczenia istniejącej zieleni w trakcie realizacji robót budowlanych,
e) zapewnienie inwestorskiego nadzoru dendrologicznego w trakcie realizacji robót budowlanych oraz w okresie gwarancyjnym.
|