1. Domek przyjęć - uzasadniony, z uwagi na przepisy które nakazują ograniczyć do minimum wejścia osób postronnych na teren ośrodka. Obecnie przekazywanie zwierząt odbywa się przed bramą, gdzie nie ma zadaszenia, a przy niekorzystnej pogodzie odbywa się to np. w deszczu. Takie miejsce pozwoliłoby na uniknięcie tego typu sytuacji, jak również umożliwiłoby pozostawienie zwierząt w nim poza godzinami otwarcia ośrodka, bezpieczne przełożenie do kontenera itp. Koszty projektu domku oszacowane na 70 000 zł są zawyżone, ponieważ z ogólnodostępnych danych wynika, że koszt porządzenia takiego projektu nie przekracza kwoty kilku tysięcy złotych.
2. Doposażenie ośrodka w sprzęt medyczny - częściowo uzasadnione. Zakup niektórych materiałów i części sprzętu np. klatek, rękawic, strzykawek, podstawowych leków etc. powinien być zapewniony przez prowadzącego ośrodek, ponieważ zgodnie z treścią oferty, będącej załącznikiem do umowy na prowadzenie ww. ośrodka, w harmonogramie wydatków jest przewidziana pula środków na zakup niezbędnego sprzętu medycznego. Natomiast wyposażenie ośrodka w dodatkowe urządzenia np. sprzęt RTG lub koncentrator tlenu, może być przydatne, ale nie jest niezbędne, ponieważ umowa przewiduje współpracę z gabinetami weterynaryjnymi, które zapewniają dostęp do takie sprzętu.
3. Dzika Kraina - możliwa do realizacji, ale tylko przy założeniu, że będą tam przebywać zwierzęta azylowe, czyli takie, które nie mogą być uwolnione do natury (np. okaleczone, niezdolne do samodzielnej egzystencji, gatunki obce, których uwalnianie do natury jest zabronione etc.). Odwiedziny zwierząt, które są w trakcie leczenia i rehabilitacji są wykluczone. Ośrodek rehabilitacji funkcjonuje na innych zasadach niż ogród zoologiczny - zwierzęta tam przebywające mają w przyszłości powrócić do natury, w związku z czym ich kontakt z ludźmi powinien być ograniczony do niezbędnego minimum. Biorąc pod uwagę fakt, że będą tam przebywać żywe zwierzęta, należy uwzględnić coroczny koszt ich utrzymania oraz personelu przeznaczonego do obsługi Dzikiej Krainy.
4. Jezioro - możliwy do realizacji. Ośrodek został wybudowany w miejscu gdzie brak jest naturalnego zbiornika wodnego, dlatego w trakcie adaptacji ww. terenu na potrzeby ośrodka stworzono niewielkie oczka wodne, służące rehabilitacji ptaków brodzących. Jednakże duży otwarty zbiornik, gdzie byłaby możliwość wypuszczania młodych ptaków, na etapie nauki samodzielności, byłby z pewnością korzystnym rozwiązaniem dla zwierząt. Ponieważ zbiornik wodny jest urządzeniem wodnym na realizację tej części projektu może być wymagane uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego (wiążącego się z koniecznością opracowania operatu wodnoprawnego), co może wydłużyć czas realizacji projektu i podnieść koszty. W związku z powyższym nadwyżkę z pozycji "Projekt domku z podłączeniem" w kwocie 63 000 zł uwzględniono w kalkulacji kosztów w pozycji "Nieprzewidziane". |