Wolne Spacery - prawdziwy park dla psów. (PZS/0019)



Marta Poszumska (wolnespacerywszczecinie@gmail.com, 605833669)
projektodawca
Emilia Chromicz (wolnespacerywszczecinie@gmail.com)
współautor

Kategoria projektu

Projekt Zielonego SBO


Uzasadnienie wyboru kategorii

Projekt wpisuje się w działania ochrony miejskiego środowiska przyrodniczego, którego celem jestem renowacja istniejących terenów zielonych. Struktura przestrzenna miasta będzie kształtowana z zachowaniem walorów środowiska kulturowego i przyrodniczego. Projekt umożliwia zapewnienie ochrony ciągłości powiązań ekologicznych w ponadregionalnym korytarzu ekologicznym doliny Odry oraz w dolinie Płoni, między kompleksami leśnymi Puszczy Bukowej i Goleniowskiej.

Lokalizacja, miejsce realizacji projektu

1/ Dąbie.
Działki : 17/19 ( obręb 4005) , 17/36 ( obręb 4021)

ALTERNATYWNIE:
2/ pomiędzy Ostoją a cmentarzem Zachodnim dz. nr 99 obr. 2126 (nie jest wskazana do zielonego SBO, prawdopodobnie planowana jako rozszerzenie cmentarza w przyszłości, ale wcześniej mogłaby zostać zadrzewiona i zamieniona w park?!)

3/ dz.123/2 obręb 4144 pomiędzy jeziorem Szmaragdowym a Podjuchami - może być zbyt "górzysta" i leśna, dyskusyjne byłoby jej ogradzanie

4/ dz.71 obr.2111 - 5,3ha (po prawej stronie ul Europejskiej) - mały areał, ale ciekawa lokalizacja, dla wszystkich okolicznych mieszkańców, w zasięgu pieszego spaceru; działka podmokła (?!), ale można wytyczyć trasę spacerową po obu stronach przecinającego ją strumienia


Cel i uzasadnienie projektu

W Szczecinie ciągle za mało jest parków i miejsc, w których można swobodnie spacerować z psem. Główna idea naszego projektu to oddanie do użytku mieszkańców atrakcyjnego przyrodniczo, zapomnianego terenu w postaci naturalnego parku, a równocześnie udostępnienie opiekunom psów atrakcyjnego, rozległego obszaru do swobodnych spacerów. Swobodne spacery to takie, na których pies może być odpięty ze smyczy, uwolniony z komendy i samodzielnie spokojnie eksplorować teren. To odwrotność idei istniejących psich wybiegów – niedużych, ciasnych, wywołujących nadmierną ekscytację i stres u psów i dyskomfort u ludzi.
Chcemy zachować przeznaczony na park teren w niezmienionej formie, unikając ingerencji w jego autonomiczną szatę roślinną, uzupełniając ją lub lekko korygując i pomnażając.
Utworzenie parku wiąże się z uporządkowaniem dzikiego wysypiska śmieci, jakim jest ten teren aktualnie i odzyskaniem atrakcyjnej okolicy dla mieszkańców. W szerszym ujęciu projekt wpisuje się w uporządkowanie i zagospodarowanie większej części otoczenia jeziora Dąbie – w sąsiedztwie mariny i kąpieliska oraz samego miasta, nowo budowanego osiedla i marin przy ul. Przestrzennej.
Tworząc rozległy miejski park dla swobodnych spacerów z psami Szczecin stanie się - albo umocni swoją pozycję - nowoczesnym miastem dbającym o dobrostan swoich mieszkańców, niezależnie od gatunku. Nawiążemy tym do najlepszych wzorów europejskich, np. berlińskich (park Grunwald ma powierzchnię 810ha). Ideą jest, by takie tereny powstawały w granicach administracyjnych miasta, będąc łatwiej dostępnymi dla niezmotoryzowanych opiekunów psów, korzystających z komunikacji miejskiej lub poruszających się pieszo. Chodzi też o to, by tereny zaniedbane i zdegradowane przez dzikie wysypiska przywracać naturze i oddawać w użytkowanie – albo pod opiekę - świadomym mieszkańcom.

Szczegółowy opis

W ramach projektu na wskazanym obszarze, przy założeniu jak najmniejszej ingerencji w naturę, wytyczone zostaną trasy spacerowe o swobodnym, dopasowanym do terenu okólnym przebiegu. Trasy te mogą być jedynie lekko zarysowane, ubite zagęszczarką, z pozostawionym naturalnym podłożem, w miejscach trwale błotnistych utwardzone punktowo klińcem, w łącznikach na terenach podmokłych poprowadzone na drewnianych kładkach.
Najciekawszym planowanym elementem jest mostek pieszo-rowerowy łączący części parku na obu brzegach rzeki Płoni. Nieduże istniejące cieki wodne, kanały, oczka będą atrakcyjnym elementem parku dla psów, ich opiekunów i zwierząt występujących lokalnie. Przy wejściach – od strony ulic: Żaglowej, Grójeckiej i Przestrzennej planowane są tablice informacyjne, natomiast przy ścieżkach spacerowych nieduże strzałki – drogowskazy głównych kierunków. Kosze na śmieci (segregowane) i oświetlenie (oszczędne, skierowane w dół) pojawią się tylko w strefach wejść do parku, torebki i kosze na psie odchody – przy głównym trakcie spacerowym. W kilku miejscach staną proste ławki, pozostaną także pnie przewróconych drzew jako naturalne siedziska. Od strony ulicy Przestrzennej planowane jest zielone ogrodzenie – umożliwiające migrację dzikich zwierząt, ale spowalniające ją, zatrzymujące też psy.


Zakres prac obejmuje:
- inwentaryzację terenu i projekt parku
- wytyczenie granic parku
- posprzątanie terenu
- wytyczenie ciągów spacerowych
- uporządkowanie ( tylko częściowe - w okolicach ciągów spacerowych!) drzewostanu
- inwentaryzację wody – pod kątem psich kąpieli, uporządkowanie brzegów
- budowę mostka przez Płonię
- ustawienie tablic informacyjnych, koszy na śmieci, ławek
- pozostawienie pni drzew jako siedzisk i elementów dekoracyjnych
- rozmieszczenie drogowskazów, oznaczeń kierunków
- postawienie ogrodzenia – suchopłotu lub siatki obsadzonej naturalnym żywopłotem (wierzba, ligustr itp.) od strony ul. Przestrzennej
- uporządkowanie poboczy – miejsca parkowania od strony ulicy Przestrzennej

Ogólnodostępność projektu

Park dostępny będzie bez ograniczeń – dla wszystkich, którzy cenią naturalne parki.
W regulaminie parku będzie dozwolone wejście i spacerowanie także bez psa/psów, ale ze świadomością, że to park, w którym psy mogą poruszać się oficjalnie bez smyczy; w związku z tym gra w piłkę, jazda na rowerze – będzie dopuszczalna, ale tak, by nie zakłócać spaceru psom i ich opiekunom.
Wszyscy to także osoby z niepełnosprawnościami dotyczącymi poruszania się. Na terenie parku nie planuje się schodków ani innych barier, teren jest stosunkowo płaski, a ścieżki spacerowe będą wytyczone i ubite jak w każdym naturalnym terenie leśno-łąkowym.
Park otwarty będzie 24h/dobę i dostępny pieszo, samochodem, a także miejską komunikacją autobusową.

Nieodpłatność projektu

Park Wolne Spacery jest/będzie ogólnodostępny i nieodpłatny.

Odbiorcy projektu

Wszyscy mieszkańcy Szczecina i goście, ze szczególnym uwzględnieniem opiekunów psów - właściwie można powiedzieć, że wszyscy ludzcy i psi mieszkańcy miasta, którzy darzą się wzajemnie sympatią i szacunkiem. Przyjmuje się, że w polskich gospodarstwach domowych żyje blisko 8 mln psów, co oznacza że co 5 obywatel ma psa. Jedną z podstawowych potrzeb psa jest potrzeba swobodnego spaceru i eksploracji naturalnego terenu, bez uwięzi. W dedykowanym swobodnym psim spacerom parku psy mogą nabywać kompetencje społeczne spotykając się oficjalnie bez uwięzi z innymi psami i ludźmi. W naszym mieście nie ma odpowiedniej wielkości miejsca, gdzie psy wraz z opiekunami mogłyby zaspokajać te potrzeby. W efekcie nasi czworonożni podopieczni są coraz bardziej sfrustrowani, a w konsekwencji w coraz większym stopniu stają się zagrożeniem dla otoczenia, także najbliższego (domowników), i jako tacy są porzucani lub usypiani. Nasz park powstaje po to, by tej tendencji zapobiec, zatrzymać ją, a może i cofnąć, jeśli stanie się inspiracją do powstawania kolejnych miejsc tego typu.
Przewidujemy, że z Parku Wolnych Spacerów korzystać będą w pierwszej kolejności mieszkańcy Dąbia i osiedli Prawobrzeża, ale także mieszkańcy Lewobrzeża skuszeni atrakcyjnością miejsca (park, woda, przestrzeń, niedalekie mariny z malowniczym lasem masztów).


Przybliżone koszty realizacji projektu

Lp. Składowa kosztów Koszt brutto
1uporządkowanie terenu wraz z wywozem zalegających śmieci20000 zł
2utawrdzenie głównych tras (ubicie ziemi, nawiezienie ziemi i klińca)) 280000 zł
3mostek przez rzekę Płonię łączący obie działki 120000 zł
4domki lęgowe dla ptactwa i owadów1000 zł
5ogrodzenie z suchopłotu lub w innej technologii niezakłócającej migracji dzikich zwierząt od strony nieprzylegajacej do wybrzeża (ul. Przestrzenna)20000 zł
6drogowskazy , mapy parku , regulaminy, pojemniki na segregowane śmieci przy obu wejściach, pojemniki na psie odchody10000 zł
7projekt40000 zł
8ławki - 10 sztuk8000 zł
9kładki drewniane w miejscach podmokłych20000 zł
10prace pielęgnacyjne przy drzewostanie40000 zł
Przybliżony łączny koszt realizacji projektu: 559000 zł



Komentarze


Ten projekt nie posiada komentarzy